poniedziałek, 25 marca 2019

Pupils from CEIP Pascual Martínez Abellán in Pliego

Pupils from CEIP Pascual Martínez Abellán in Pliego studied about Poland and send us a nice surprise. 

Uczniowie w CEIP Pascual Martínez Abellán in Pliego uczyli się o Polsce i przesłali nam miłą niespodziankę. 





sobota, 23 marca 2019

TEACHERS FROM CEIP Pascual Martínez Abellán in Pliego in SPAIN in our School


Od 18 do 22 marca 2019 roku gościliśmy w naszej szkole panie Laurę Pastor González  i Anę Liso Abellán, nauczycielki z CEIP  Pascual Martínez Abellán  w Pliego ( rejon Murcia) w Hiszpanii. Panie odbywały u nas jobshadowing w ramach projektu KA1 ““Paint Europe in Green”.





Odwiedziły klasy i przyglądały się lekcjom języka angielskiego, plastyki, języka polskiego, wychowania fizycznego, chemii i zajęciom z robotyki. Pani Ana uczy muzyki więc z zainteresowaniem przyglądała się zajęciom szkolnego Studia Piosenki prowadzonego przez panią Małgorzatę Jefimow.






Dodatkowo w ramach wymiany kulturowej nauczyliśmy je tańczyć naszego poloneza natomiast pani Ana pokazała uczennicom z klas piątych taniec z kraju Basków. Nasza szkoła korzysta na co dzień z bliskości i gościnności otaczających ją placówek kulturalnych dlatego zaprosiliśmy panie na zajęcia plastyczne w Galerii Sztuki Współczesnej na które co tydzień chodzą uczniowie świetlicy z panią Małgorzatą Banicką. Uczniowie klas ósmych i piątych mieli okazję  posłuchać o szkole z której pochodzili nasi goście, a także zadawać pytania. Rozmowy dotyczyły Hiszpanii, jej tradycji, kultury i języka.

 W czwartek panie wzięły udział w zabawie „Mam Talent”, podziwiały zainteresowania i umiejętności naszych uczniów w muzyce, tańcu i plastyce. Podczas rozmów z dyrekcją i nauczycielami w sytuacjach szkolnych i podczas spotkań towarzyskich rozmawiano o polskim i hiszpańskim systemie oświaty, wymieniano się doświadczeniami i zaplanowano dalszą współpracę obu placówek.
Oprócz pobytu w szkole pokazaliśmy im miasto i zabraliśmy na wycieczkę do Arłamowa. Chętnie też uczestniczyły w zajęciach z Aerobiku prowadzonych przez panią dyrektor Beatę Kosicką – Siwak.
W drodze powrotnej panie zwiedziły Kraków.




From 18 to 22 March 2019 we hosted Laura Pastor González and Ana Liso Abellán, teachers from CEIP Pascual Martínez Abellán in Pliego (Murcia district) in Spain. They had jobshadowing  experience as part of the KA1 "Paint Europe in Green" project. They visited classes of English, art, Polish language , physical education, chemistry and robotics. Ms. Ana Liso Abellán teaches music so she watched the school's Song Studio run by Mrs. Małgorzata Jefimow with great interest. Additionally, as part of cultural exchange, we taught them to dance our polonaise dance while Ms. Ana showed students from the fifth grade a dance from the Basque country. 



Our school uses the proximity and hospitality of the surrounding cultural institutions, so we invited them to art classes at the Contemporary Art Gallery, where pupils who attend After School Club go weekly with Mrs. Małgorzata Banicka. Pupils in the eighth and fifth grades had the opportunity to listen , talk and ask about school and Spain, its traditions, culture and language. On Thursday, they took part in the show "Got Talent", they admired the interests and skills of our students in music, dance and art. During talks with the management and teachers in school situations and during social meetings, we discussed Polish and Spanish education systems, experiences were exchanged and further cooperation of both institutions was planned.
In addition to staying at school, we showed them the city and took them for a trip to Arłamów. They were also happy to participate in Aerobic classes conducted by the director Beata Kosicka - Siwak.

On the way back, our guests visited Krakow.



 link do strony szkoły

piątek, 15 marca 2019

ERASMUS KA229 - WATER AND SCIENCE


W dniach od 4 do 9 marca 2019 roku grupa nauczycieli ( panie Małgorzata Łupicka, Małgorzata Jagustyn, Aneta Jabłońska i pan Remigiusz Łuc)  oraz uczniów ( Martyna Muszyńska, Martyna Głowniak, Hubert Hrycak i Jakub Banach) uczestniczyli w drugim spotkaniu ramach programu Erasmus plus , projekt „Drop of Water – Reflection of Cultures”. Spotkanie miało miejsce w Taorminie na Sycylii a uczestniczyli w nim wszyscy partnerzy, a więc nauczyciele i uczniowie z Hiszpanii, Grecji, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski.





Tematem spotkanie była „Woda i Nauka”. Przygotowując się do spotkania uczniowie przeprowadzili badania wody w oparciu o prace Archimedesa i doświadczyli własnych „momentów eureki”. W trakcie spotkania dzieci zademonstrowały swoje doświadczenia podczas małych targów nauki. Pokazały modele, filmy, wykresy, prezentacje, broszury i wynalazki. Szkoła goszcząca zorganizowała szereg zajęć związanych z wodą w tym wycieczkę do Parku Narodowego Alcantra , gdzie uczestnicy mogli podziwiać powulkaniczny kanion Gola. Sycylia szczyci się bogatym dziedzictwem kulturowym. Gospodarze pokazali swoim gościom lokalne atrakcje, w tym Etnę, stare miasto Castelmola, teatr grecki i rezerwat Isola Bella w Taorminie oraz Syrakuzy, w których żył i pracował Archimedes.




Wymiana kulturalna obejmowała prezentację, na której każdy partner projektu miał stoisko z informacjami o swojej szkole i mieście, zrobione przez uczniów i rodziców upominki a także typowe artykuły spożywcze.
Miłym punktem spotkanie w szkole była wizyta burmistrza Taorminy pana Mario Bolognari, podczas którego uczestnicy otrzymali upominek i album o mieście.




Termin spotkanie był szczególnie ciekawy jako że obejmował hucznie obchodzony w Taorminie karnawał. Uczestnicy projektu włączyli się do zabawy. Uczniowie mieszkali w domach swoich włoskich rówieśników. Czwórka z nich była w naszej szkole w zeszłym roku. Wszyscy doświadczyli  gościnności gospodarzy, próbowali lokalnej kuchni, oglądali występy w tym tradycyjny taniec tarantellę i poznali miejscową historię,  zwyczaje i tradycje.