wtorek, 25 września 2018

Polish - Lithuanian project

The "Forest has no borders" project aims to use the beautiful forest environment surrounding Krokalaukis and Przemysl to develop cultural cooperation between Polish and Lithuanian youth. As a result of cooperation pupils and teachers met in Poland and took part in workshops and trips.

Młodzież z Krokialaukis Gymnasium Tomas Norus – Naruševičius na Litwie i uczniowie klas 8a i 8b naszej szkoły wzięli udział w polsko-litewskim projekcie „Las nie ma granic”. W dniach 17-20 września grupa czternastu uczniów z obu szkół uczestniczyła w warsztatach przyrodniczych na temat lasu. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Krasiczyn i Zespołem Parków Krajobrazowych w Przemyślu udało się przygotować ciekawy program i wycieczki.
W pierwszym dniu wizyty uczniowie rozpoznawali drzewa i zwierzęta, odwiedzili szkółkę leśną , spacerowali ścieżką edukacyjną w Hołubli i zwiedzali Krasiczyn – zamek i park polsko – litewskiej rodziny Sapiehów.













W drugi dzień wizyty rysowali las i odwiedzili Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego w tym fort w Grochowcach i Kalwarię Pacławską. Na zakończenie skorzystali z basenów w Arłamowie.










W ostatnim dniu podczas warsztatów dramy uczniowie odgrywali scenki o tematyce leśnej, śpiewali piosenki, robili wianki, oglądali prezentację na temat lasów na Litwie i czytali fragment opisu lasu w Panu Tadeuszu po litewsku i po polsku.






Przez cztery dni uczniowie z Litwy mieszkali w domach polskich rówieśników. Projekt zaprezentowany będzie na platformie e-Twinning.  Wszyscy mają nadzieję, że kontakty i przyjaźnie będą kontynuowane.

wtorek, 11 września 2018

RELACJA PANA MARCINA KOSTERKIEWICZA z kursu English Language+ Programme for PE Teachers

Pan Marcin Kosterkiewicz uczestniczył w kursie "English Language+ Programme for PE Teachers: improving individual performance, team development and social integration" w Alpha College of English w Dublinie oto jego relacja: 

Podróże kształcą i tak też było w tym wypadku.  Wyjazd do Dublina na kurs językowy skierowany do nauczycieli wychowania fizycznego, zostawił niedosyt Irlandii,  taki margines,  który trzeba będzie wypełnić,  więc na pewno tam wrócę,  ale o tym kiedy indziej.....
Zajęcia przygotowane przez Alpha College są świetne,  profesjonalne i prowadzone przez doświadczonych wykładowców.  Po wstępnym teście zostajemy podzieleni na grupy zgodne z naszą znajomością języka angielskiego.  Oj barwna ta moja grupa,  bardzo międzynarodowa,  zresztą jak i cały Dublin.  Kurs jest bardzo dynamiczny,  a dodatkowe atrakcje są po południu ale nie przytłaczają,  mam czas na biegowe poznawanie Dublina,  a takie lubię najbardziej!  No przecież to kurs dla wfmenów!  Dwa popołudnia to już zajęcia sportowe i poznanie narodowych sportów Irlandii.  Galic Football i Hurling to sporty wyjątkowe tylko dla tego kraju,  i grają w to wszyscy i co najważniejsze są mocno osadzone w bardzo trudnej historii tego kraju.  I właśnie ta historia jest w Irlandczykach obecna cały czas,  we wszystkich aspektach życia,  żyją nią.
 Pora wracać,  Główny Szlak Beskidzki czeka,  ale to już zupełnie inna historia.

Marcin Kosterkiewicz